na-ryby

Zobacz, któremu okuliście warto zaufać! Porównujemy najlepszych!

Oferta okulistów w Twoim mieście

serwis-na-ryby

Widzisz nieostro z daleka i bliska?, To może być astygmatyzm!

Masz problem z widzeniem konturów?

Line grey

Często boli Cię głowa?

Line blue

Zaburzenia widzenia przestrzeni?

Line grey

Odpowiedziałeś na jedno z tych pytań twierdząco? Dobrze trafiłeś!

Line blue

Zobacz komentarze pacjentów, którzy nam zaufali

Komentarz dodano: kilka dni temu

komentarze

Komentarz dodał: Wojtek W.

[...] Miałem częste bóle głowy, szczególnie podczas czytania książek. To było nie do zniesienia! Po wizycie u okulisty okazało się, że mam astygmatyzm. Dobrałem szkła i problem się skończył. Pozdrawiam. [...]

Zobacz ranking okulistów i optyków z Twojego regionu

Najlepsi okuliści z Twojej okolicy

Zobacz polecanych okulistów

na-ryby-logo
klub-zakupowy

Dystrybucja środków optycznych

Zaopatrzenie optyków w środki optyczne

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to częste schorzenie aparatu wzroku, które powoduje nieostre widzenie z bliska i daleka. Astygmatycy widzą nierówne linie pionowe i poziome, a kontury obrazów są nieostre.

Co więcej, charakterystyczne są częste bóle głowy, mrużenie i tarcie oczu. Jeśli te objawy brzmią znajomo to możliwe, że masz astygmatyzm.

Czym jest spowodowany astygmatyzm?

Światło przebiegające przez prawidłowo ukształtowaną soczewkę jest załamywane tylko w jednym punkcie. W przypadku astygmatyzmu promienie świetle przebiegające przez soczewkę załamują się w wielu punktach. To powoduje, że obraz staje się niewyraźny. Jest to spowodowane nieregularnym kształtem rogówki oka, czyli części przez którą światło przedostaje się do wnętrza układu optycznego. W przypadku astygmatyzmu oko kształtem może przypominać piłkę do rugby.

Wyróżnia się trzy rodzaje astygmatyzmu, pierwszym z nich jest astygmatyzm rogówkowy. Polega na nieprawidłowym kształcie rogówki. Drugi, nazywany soczewkowym, jest spowodowany nieprawidłowym kształtem soczewki oka. Astygmatyzm mieszany to wadliwa budowa soczewki i rogówki.

Na czym polega leczenie astygmatyzmu?

Leczenie astygmatyzmu jest podobne do leczenia dalekowzroczności czy krótkowzroczności, czyli polega na dobór okularów ze szkłami cylindrycznymi lub soczewek kontaktowych.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór soczewek torycznych. Dlaczego? Okulary w przypadku większych wad mogą nie być efektywne ze względu na odległość oka od szkieł. Ten sposób korekcji nie umożliwia uzyskania idealnego obrazu. Soczewki toryczne dopasowują się do krzywizny rogówki, dzięki temu zapewniają prawidłowe widzenie pod każdym kątem.

Astygmatyzm mały lub umiarkowany można leczyć za pomocą ortokeratologii. To rodzaj terapii, która polega na zakładaniu na noc twardych soczewek, które zmieniają w czasie snu kształt soczewki oka. To sprawia, że w czasie dnia nie musimy nosić okularów. Rezultat jest odczuwalny jedynie przez około dwa dni, więc soczewki należy zakładać co 2-3 noce.

Pracownia i punkt zaopatrzenia w środki optyczne. Zobacz listę naszych świadczeniodawców w serwisie